Lech Wałęsa

20 Lis

Lech Wałęsa (ur. 1943), Przewodniczący NSZZ „Solidarnosć”, laureat Pokojowej nagrody Nobla z 1984 r., był w 1990 r. niewątpliwie jedną z nabardziej wpływowych osób w państwie.
Wole kandydowania na urzad prezydencki wyraził dn.10 IV 1990 r. słynnym „nie chcę ale muszę”. Głosił on hasło „przyspieszenia” reform w opozycji do rządu Tadeusza Mazowieckiego. W ten sposób rozpoczeła sie „wojna na górze” miezy tymi dwoma solidarnosciowami politykami. L. Wałęse w wyborach poparło Porozumienie Centrum z Jarosławem i Lechem kaczyńśkimi na czele, a takze NSZZ „Solidarnosć” (większośc struktur) i Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe oraz kilkanaści innyc organizacji. Jednak to nie Mazowiecki miał się okazać głównym rywalem L.Wałęsy a S.Tymiński. W I turze 25 XI 1990 L. Wałęsa wygrał uzyskując 39,96% głosów zaś w drugiej – 74,25%.
22 XII 1990 r. L.Wałesa został zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP,zaś przydent RP na wychodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał mu insygnia Prezydentów RP.L. Wałesa był prezydentem do 1995 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *